تبلیغات
دانستنی های آتش نشانی - آشنایی با گاز طبیعی

امروز:

آشنایی با گاز طبیعی

آشنایی با گاز طبیعی

 الف - ترکیبات گاز طبیعی 

گاز طبیعی که عمدتاً ازگاز متان ( CH4 ) تشکیل می شود مانند هر ماده دیگر دارای دهها خصوصیت فیزیکی و شیمیایی می باشد اما از آنجا که بحث ما درزمینه ایمنی است لذا در اینجا صرفاً به آن دسته از خواص گاز طبیعی می پردازیم که از نظر ایمنی اهمیت بیشتری دارند .

سایر اجزاء تشکیل دهنده گاز طبیعی، گازهای اتان، پرویان و بوتان و هیدرو کربورهای سنگین تر می باشند. در این میان گاز اتان در گاز برخی میادین درصد قابل ملاحظه ای ( تا حدود 10 درصد یا کمی بالاتر ) را تشکیل   می دهد حال آنکه گازهای سنگین تر اجزای بسیارکوچکی را در ترکیب گاز طبیعی شامل می گردند. همچنین موادی از قبیل N2 , CO2 , H2S RSH,    O2 , نیز همراه گاز طبیعی یافت می شوند و بالاخره آب همیشه با گاز طبیعی که از مخازن استخراج می گردد همراه است.

درپالایشگاها و واحد های نمزدایی، ترکیبات مزاحم که سبب پائین آوردن ارزش حرارتی گاز شده و مشکلاتی در انتقال و مصرف گاز بوجود می آورند را از گاز طبیعی تفکیک و گاز شیرین و خشک به خطوط  انتقال تحویل می شود.

ب - خصوصیات گاز طبیعی

دریک تعریف جامع می توان گفت که گاز طبیعی ماده ایست بیرنگ، بی بو، سبکتر از هوا که با شعله آبی       می سوزد.

البته وقتی میگوئیم گازطبیعی بیرنگ است منظور غلظتهای پائین آن بوده و هنگامی است که گاز طبیعی از محل نشت در هوا پراکنده می شود ولی تحت فشار و هنگامیکه درحجم زیاد از لوله های تخلیه خارج می شود. رنگ آبی ملایمی را در گاز فشرده می توان تشخیص داد در مورد بوی گاز نیز باید دانست که گاز در غلظتهای پائین فاقد بوی مشخص است ولی در غلظتهای بالای 5 درصد بوی کامل خانواده هیدروکربورها درمورد گاز طبیعی نیز قابل تشخیص می باشد.

ج – قابلیت اشتعال پذیری گاز طبیعی

حد پایین اشتعال گازطبیعیLEL)) 5% و حد بالای اشتعال آن (HEL) 15% می باشد . بهترین حالت برای اشتعال گاز طبیعی نسبت 10% گاز درهوا می باشد که همان نسبتی است که در فرمول ترکیب متان و اکسیژن (هوا ) دیده می شود.

همان طور که واکنش فوق نشان می دهد یک حجم متان برای سوخت کامل نیاز به دو حجم اکسیژن دارد و با توجه به اینکه یک حجم اکسیژن تقریباً در 5 حجم هوا موجود است، بنابراین می توان گفت که یک حجم متان نیاز به 10 حجم هوا دارد که تقریباً همان نسبت یک به 10 یا ده درصد است.

البته برای سوختن کامل معمولاً نیاز به 20 الی 30درصد هوای اضافی داریم ولی در انفجارات هرچه به نسبت 10درصد گاز در هوا نزدیکتر باشیم انرژی حاصل از انفجار بیشتر است.

 د - دمای احتراق گاز طبیعی

درصورتیکه نسبتهای مخلوط گاز و هوا برای اشتعال مناسب باشند دردمای (c˚) 590 مشتعل می شود واین را دمای احتراق یا دمای خود احتراقی گاز طبیعی می نامند.

ظروف عملیاتی حادثه ساز

از آنجا که درپالایشگاهها ظروف عملیاتی و پروسه های متنوعی در تصفیه گاز دخالت دارند لذا حوادث پالایشگاهها و خطرات ناشی از آن نیز متفاوت بوده و در دسته بندی زیر قابل طرح می باشند :

1-   ظروف تحت فشار

2-   مخازن کم فشار و آتمسفریک

3-   کوره ها و مشعل ها ( ظروف دارای شعله )

4-   دیگهای بخار

5-   لوله های انتقال دهنده

ذیلاً به گوشه ای از حوادث مربوط به هریک ازظروف و یا پروسه های عملیاتی تعریف شده فوق می پردازیم .

1-  ظروف تحت فشار

 درپالایشگاههای گاز تعداد زیادی از این نوع ظروف در واحد های عملیاتی مختلف وجود دارند که هریک از این ظروف از قبیل برجها ، مبدلها ، فیلترها، جداکننده ها و غیره که عموماً فشار عملیاتی بالا ( حدود PSI 1000 ) قرار دارند در فرآیند پالایش گاز ترش و یا نم زدایی از گاز شیرین نقش موثری داشته و درهر واحد عملیاتی معمولاً مجموعه ای از این ظروف به چشم می خورند.

اینگونه مخازن تحت فشار با تمهیداتی که از بعد ایمنی در طراحی آنها پیش بینی گردیده ازقبیل شیرهای کنترل کننده فشار اتوماتیک، شیرهای اطمینان و غیره و همچنین با درنظرگرفتن ضرایب خوردگی در تعیین ضخامت بدنه آنها در زمان طراحی خود بخود حادثه ساز نبوده ولی درصورتیکه در روش بهره برداری و یا تعمیر و نگهداری از آنها اشکالاتی بوجود آید طبعاً می توانند مولد حادثه های گاه بسیار خطرناک باشند.

نشت گاز از اینگونه ظروف تحت فشار بدلیل فشاربالای عملیاتی عامل اصلی بروز انفجار و آتش سوزی می باشد. دلایل بروز نشتی عبارتند از :

الف – کلیه اتصالات فلنجی متصل به اینگونه مخازن از منابع ایجاد نشت می باشند و در صورتیکه در زمان تعمیرات اینگونه اتصالات بطریق صحیح و اصولی آب بندی نگردند و یا در طول بهره برداری بمرور زمان در اثر عوامل مختلف فیزیکی دچار نشت شده و بموقع تشخیص داده نشوند بسته به میزان نشتی و عوامل محیطی اینگونه نشتی ها می توانند سبب بروز انفجار و یا آتش سوزی گردند.

ب – خوردگی پیشرفته سطوح داخلی مخازن می توانند سبب ضعیف شدن ضخامت دیواره و درنهایت عدم تحمل بدنه آنها درمقابل فشار بالای عملیاتی و سوراخ شدن بدنه گردد که در اینصورت نشت گاز با فشار بالا خطر بروز انفجار و آتش سوزی را بدنبال خواهد داشت. یکی از روش هایی که در پیشگیری از این نوع حوادث بسیار موثر بوده بازرسیهای به موقع و ادواری از مخازن می باشد تا بدینطریق روند خوردگی در داخل مخازن تحت کنترل قرارگرفته و با تمهیدات لازم و یا درصورت لزوم با کاهش فشار عملیاتی بتوان از بروز نشتی جلوگیری نمود.

2- مخازن کم فشار وآتمسفریک

مخازن کم فشار به مخازنی گفته می شود که فشار عملیاتی آنها پایین تر از PSI 15 باشد. دراین نوع مخازن با توجه به آنکه محتویات داخلی آنها سمی و قابل اشتعال بوده و حجم بالایی نیز دارند درصورت بروز هرگونه نشتی و انتشار گازهای خطرناک به محیط می توانند علاوه برایجاد مسمومیت های شدید، آتش سوزی نیز بدنبال داشته باشند.

نوع دیگری از مخازن که در این طبقه بندی بدان اشاره می گردد مخازن آتمسفریک می باشند که در پالایشگاهها معمولاً جهت ذخیره سازی مایعات گازی، آمین، آب و غیره مورد استفاده قرار می گیرند مخازن ذخیره مایعات استحصالی ازگاز بدلیل ذخیره سازی حجم زیادی از هیدروکربورهای مایع سبک (عمدتاً C6 , C5 ) که دارای نقطه اشتعال پایین می باشند بسیار مستعد خطر می باشند لذا دراین نوع مخازن جهت پیشگیری از بروز حریق که در اثر خروج گازهای همراه و یا بخارات موجود محتمل می باشد تمهیداتی ویژه درنظر گرفته شده است .

سیستمهای ایمنی پیشگیرانه و اطفاء حریق بکاررفته برروی اینگونه مخازن بسته به طراحی و نوع مخزن (سقف ثابت یا متحرک ) درپالایشگاههای مختلف متفاوت می باشد . بطورمثال بر روی مخازن مایعات نفتی پالایشگاه شهید هاشمی نژاد که از نوع ثابت می باشند دو نوع سیستم ایمنی با دو مکانیزم شعله گیر( Flame Arrestor )  و دریچه تخلیه ( Vent Hatch ) بکاررفته که ضمن جلوگیری از افزایش فشار داخلی مخزن، از ورود شعله احتمالی ازبیرون بداخل مخزن ممانعت گردد و یا در پالایشگاه فجر جم كه سقف آن از نوع متحرك است ‏‎، سیستم اطفاء حریق اتوماتیک با استفاده از فوم در بالای سقف مخزن و همچنین سیستم خنك كننده با پاشش آب پیش بینی گردیده است .

دربعضی ازمخازن سقف ثابت ازقبیل مخازن ذخیره آمین یک پوشش گازی ( Gas Blanket ) در بالای سطح مایع داخل مخزن جهت پیشگیری ازتماس هوا با مایع داخل مخزن و یا جلوگیری از خوردگی سطوح فوقانی مخزن ایجاد می گردد و ایمن سازی مخزن با تعبیه یک شیر ایمنی دو منظوره ( با عملکرد دوگانه تحت فشار و خلاء ) دربالای سقف مخزن که مجهز به شعله گیر نیز می باشد تامین می گردد. 

3 - کوره ها و مشعلها 

الف - کوره ها

 نوعی از ظروف عملیاتی می باشند که در آنها سیالاتی داخل تیوبهای دیواره کوره جریان می یابد بطور     غیر مستقیم در معرض شعله موجود در محفظه احتراق کوره قرار دارند.

در کوره ها وجود شعله به عنوان یکی از عواملی که در ایجاد آتش سوزی نقش موثری دارد همواره مهیا بوده و در صورت بروز نشتی سیالات قابل اشتعال از  تیوبهای حامل گاز به درون محفظه احتراق آتش سوزی حتمی می باشد همچنین درصورت بالا رفتن بیش از حد دمای پوسته تیوبها ( Overheating ) که در اثر کاهش و یا قطع جریان سیال داخل تیوبها (ناشی از نقص در سیستمهای کنترل کننده اتوماتیک کوره و یا بعلت خطای عملیاتی ) احتمال پاره شدن تیوبها و نشت سیال به داخل محفظه احتراق وجود خواهد داشت.

بنابراین جهت پیشگیری از بروز حادثه در کوره ها انجام بازرسیهای بموقع و ادواری از تیوبها بسیار موثر بوده ضمن آنکه همواره می بایست نسبت به عملکرد صحیح کلیه سیستمها و ابزار کنترل کننده مربوط به کوره و در سرویس قرار داشتن آنها اطمینان حاصل گردد.

ب – مشعلها

نوعی دیگر از ظروف عملیاتی که دارای شعله می باشند در آنها گازترش ( درشرایط خاص تخلیه کامل گاز واحدها بطرف مشعل اصلی) و ترکیبات گازی ناخواسته همراه گاز ترش شامل گازخطرناک H2S و سایر گازهای زائد پالایشگاهی وارد محفظه احتراق (بجزمشعلها) کوره شده و مستقیماً دربرابر شعله می سوزند تا بدینطریق از انتشار مستقیم اینگونه گازهای سمی و خطرناک در هوا جلوگیری گردد.

         دراین نوع ظروف عملیاتی خطر برگشت شعله از محفظه احتراق به داخل لوله تغذیه کننده و همچنین در طول مسیر انتقال ترکیبات گازی به داخل کوره یا ( مشعل) محتمل بوده که در صورت وقوع این پدیده انفجار و آتش سوزی درپی خواهد داشت. بهمین منظور در مسیر  ورود ترکیبات گازی به کوره های زباله سوز و یا مشعلها معمولاً ازسیستمهای ایمنی حفاظتی خاصی نظیر شعله گیر و یا SEAL POT  استفاده می گردد تا درصورت برگشت شعله، آنرا خاموش نموده و ازگسترش آن به سایر قسمتها جلوگیری نماید.

4- دیگهای بخار

در واحدهای مختلف عملیاتی موجود در پالایشگاهها سرویسهای مختلفی ازقبیل آب، هوای فشرده و بخار مورد استفاده قرارمی گیرند. در آن میان بخار توسط دیگهای بخار (Steam Boiler ) تولید می گردد نقش عمده ای را در بحرکت در آوردن پمپها و توربین ها، بعنوان تامین کننده دمای عملیاتی لوله ها و ظروف، جلوگیری از یخ زدگی و غیره بعهده دارد.

دیگهای بخار که تامین کننده اصلی بخار خشک (تحت فشار و دمای بالا) مصرفی درپالایشگاهها می باشند از جمله ظروف عملیاتی دارای شعله محسوب می گردند که در آنها آب مقطر داخل تیوبها بطور غیرمستقیم درمعرض شعله موجود در محفظه  احتراق قرارگرفته و تبدیل به بخار می گردد.

دیگهای بخار نیز مانند کوره ها و سایر ظروف عملیاتی تحت فشار دارای شعله، درصورتیکه تحت کنترلهای ویژه درطول بهره برداری قرارنگیرند می توانند حادثه آفرین بوده و خسارات عمده مالی و جانی بهمراه داشته باشند .

 حوادث در دیگهای بخار معمولاً به یکی از اشکال زیر بوقوع می پیوندد :

الف -  انفجار درمحفظه احتراق

انفجار در دیگهای بخار می تواند ناشی ازعلل مختلفی ازقبیل نقص در عملکرد سیستمها و مدارات کنترل کننده اتوماتیک سوخت مصرفی دیگ،سهل انگاری و یا خطای عملیاتی ، عدم آگاهی و آموزش کافی بهره بردار و یا دراثر مجموعه ای ازاین عوامل بوجود آید. تجربه نشان داده که این نوع حادثه عمدتاً درزمان راه اندازی دیگها اتفاق افتاده است بدین صورت که حجم قابل توجهی گاز با ترکیب مناسب و قابل اشتعال درداخل محفظه احتراق به عللی که ذکر گردید انباشته شده و بمحض استارت نمودن دیگ انفجار حاصل گردیده است.

شدت انفجار بسته به میزان گازی که از طریق خط تغذیه سوخت مشعلها به درون محفظه احتراق وارد         می شود و همچنین درصد مخلوط سوخت و هوا متغیر بوده و گاه به حدی شدید بوده که باعث خسارات کلی و تخریب دیواره های دیگ گردیده است .

ب - نشت بخار

بروز نشتی بخار از محل تیوبهای دیواره دیگها و یا از ناحیه لوله های حامل بخار در بیرون کوره خصوصاً در دیگهایی که طول عمر طولانی دارند محتمل بوده و درصورت خروج ناگهانی بخار با دما و فشار بالا از لوله های محتوی بخار و اتصالات مربوطه به محیط اطراف، احتمال صدمات جانی و سوختگی افراد وجود دارد.

عوامل متعددی می توانند سبب ایجاد نشتی درتیوبها و لوله های بخار دیگها گردند که عمده ترین آنها عبارتند از :

A– وجود خوردگی پیشرفته درسطوح داخلی تیوبهای بخار که ناشی ازوجود اکسیژن در آب مصرفی و عدم کیفیت آن می باشد.

B- خوردگی سطوح خارجی تیوبها دراثر ایجاد نوعی ترکیبات خورنده که عمدتاً بخاطر استفاده از بعضی از سوختهای مایع و سنگین بر روی سطوح خارجی آنها تشکیل می گردد که البته در دیگهای بخاری که از گاز به عنوان سوخت استفاده می شود این نوع خوردگی منتفی می باشد.

C – درصورت تشکیل و تدریجاً تجمع رسوب درسطوح داخلی تیوبهای بخار که با بالا رفتن زمان کارکرد دیگ و متناسب با کیفیت آب مصرفی و شرایط عملیاتی میزان آن متغیر ولی اجتناب ناپذیر می باشد احتمال ایجاد سوختگی موضعی در دیواره تیوبها ( که درمعرض دائمی شعله و یا حرارت موجود درمحفظه احتراق قرار دارند)  و نتیجتاً نشتی بخار در این محلها وجود خواهد داشت. جهت جلوگیری از بروز این گونه نشتی ها ضروریست علاوه براعمال کنترلهای مستمر روزانه برروی کیفیت آب مصرفی دیگها، میزان رسوبات داخلی تیوبها نیز بصورت ادواری اندازه گیری شده تا درصورت تشکیل رسوب بیش ازمعیار قابل قبول ، نسبت به شستشوی شیمیایی و جدا سازی رسوبات داخلی تیوبها طی روشهای متداول اقدام گردد.

5- لوله های انتقال دهنده

جهت انتقال مواد و سرویسهای مختلف عملیاتی بین تاسیسات و واحد های موجود درپالایشگاه بطور گسترده و بتعداد زیادی از لوله ها با ابعاد مختلف استفاده گردیده است.

لوله ها بسته به نوع سیال و یا گاز داخل آنها می توانند حوادث متفاوتی را در برداشته باشند. حادثه زمانی به وقوع می پیوندد که دراثر بروز نشتی قسمتی از محتویات داخلی لوله ها به بیرون و محیط اطراف می تواند باعث انفجار و آتش سوزی گردد و یا نشتی گاز هیدروژن سولفوره بسیار خطرناک بوده وحتی استنشاق مقدارکمی ازآن موجب مرگ انسان می گردد. همچنین نشت موادی مانند آمین و بخار که با دما و فشار بالا در داخل لوله ها جریان دارند باعث سوختگی و صدمات جدی به افراد می گردد .

نشت درلوله های انتقال دهنده معمولاً از ناحیه اتصالات و فلنج ها و یا در اثر سوراخ شدن بدنه لوله ها دراثر خوردگی داخلی، سایش و غیره بوجود می آید.

لذا جهت پیشگیری از این پدیده، انجام بازرسیهای دوره ای و همچنین کنترل و اندازه گیری میزان خوردگی و سایش داخلی لوله ها بطور پریودیک (با نصب کوپنهای شاخص خوردگی  در لوله ها) درپالایشگاهها متداول می باشد. علاوه براین درموارد خاص نظیر لوله های انتقال دهنده گاز ترش جهت کاهش میزان خوردگی ازمواد بازدارنده خوردگی نیز استفاده می گردد.


نوشته شده در : 1388/10/17  توسط : احمدرضا نویدخواه.    نظرات() .

gay
1398/05/23 22:01
This design is steller! You most certainly know
how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to
start my oown blog (well, almost...HaHa!) Excellent job.
I really lkved what you had to say, and more than that, how you presented it.
Too cool!
https://popo55.co.kr/바카라사이트/
1398/05/20 03:52
https://popo55.co.kr/바카라사이트/ - I used some strips of moleskin that I bought with the
drugstore and applied them sparingly on the problem area.
It is significant that you oversee the youngsters if they're brushing their teeth.
So far, exercise and balanced diets are considered as two of
the key factors contributing to strong and healthy
body.
角度皮鞋定做
1398/05/14 15:33
Excellent items from you, man. I have understand your stuff previous to and you're simply extremely fantastic.
I really like what you have acquired here, certainly like what you're stating and the best way in which you assert
it. You are making it entertaining and you continue to care for
to keep it smart. I can not wait to learn much more from you.

This is really a tremendous website.
וילות להשכרה באילת
1398/04/30 03:05
Index Search Villas and lofts rented, search by region, find in a few minutes a villa
to rent by city, many different rooms lofts and villas.
Be astounded by the photographs and data that the site has to present you.
The website is a center for every person the ads within the
field, bachelorette party? Spend playtime with a pal who leaves Israel?
Regardless of the main reason you must rent a villa for a forthcoming event or simply just
a gaggle recreation suited to any age. The website is also the midst of rooms because of the hour,
which is another subject, for lovers who are searhing for a
deluxe room equipped for discreet entertainment having a spouse or lover.
Regardless of you are looking for, the 0LOFT website makes
a find you to find rentals for loft villas
and rooms throughout Israel, North South and Gush Dan.
اصلاح میكرویف
1398/04/24 02:24
Hmm it looks like your blog ate my first comment (it was super long) so I guess I'll just sum it
up what I submitted and say, I'm thoroughly
enjoying your blog. I too am an aspiring blog writer but I'm still new to everything.
Do you have any tips and hints for newbie blog writers?
I'd certainly appreciate it.
Search Engine Optimization
1398/04/15 22:46
Search Engine Optimization - http://windowshopgoa.com/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=258935

Ahaa, its good discussion about this piece of writing at this place at this website, I have read all that, so now me
also commenting here.
reputable search engine - http://dle.web.kr.ua/user/sofa77coat/
Fat Loss
1398/04/9 11:14
Does your blog have a contact page? I'm having a tough time locating it but,
I'd like to send you an email. I've got some creative ideas
for your blog you migut bbe interested in hearing.
Eithr way, grewt site and I look forward too seeing it
expand over time.
read the full info here
1398/04/6 12:36
read the full info here - http://seedygames.com/blog/view/57617/yes-casino-a-guide-to-online-casino-playing - Keep trying to
find more such useful information; stay informed, stay healthy.
Taking care of your teeth is surely an ongoing process and regular check-ups and cleaning on the dentist will prevent any lasting problems.
Headaches are common where there are times when most of us have problems with minor to severe headaches.visit - https://www.ted.com/profiles/10922491
read more
1398/04/6 10:30
read more - https://linkedpaed.com/blog/view/65970/coincasino-south-malay-video-gaming-market - It should therefore function as no surprise that, in order to achieve total health and fitness, we have to look after all three (3) elements of ourselves - mind, body and spirit.

Taking care of your teeth is definitely an ongoing process and regular check-ups and cleaning at the
dentist will prevent any long-term problems. But,
remember fondly the key here's moderation - while
a drink per day is protective, excessive usage
of alcohol is devastating to health.

Learn More - http://your1websa.weebly.com/blog1/to-the-south-south-korea-supplies-preliminary-authorization-pertaining-to-casino
נערות ליווי
1398/04/4 21:46
"We've got to build to a different crescendo, cheri," he said.
"And we all may have an ending that is to be as none before."

His smile was decadent, his eyes were stuffed with lust, and also the soft skin of his hard cock against
my sex was having its intended effect. I used to be feeling a stronger arousal now as I felt his cock slide between my
sensitive lips. I felt your head of his cock push agonizingly at
the doorway of my pussy, and I desired him to thrust into me hard.
Instead he retracted and slid his hardness back nearly my clit.


I used to be aching to get him inside, and I could truthfully tell that his should push that wonderful hard cock
inside me was growing. His moans grew to check mine, and I knew the
opinion of my wet pussy lips around the head of his cock was getting excessive for both of us.


"Let the finale begin," he explained, anf the husband slid the
top of his cock inside me.

The two of us gasped because held his cock there for just a
moment. I contracted my pussy in order to him further inside, and hubby threw his return in the sensation.
Inch by excruciating inch he pushed his cock inside me,
and every time I squeezed my pussy around him. His cock felt wonderful as it filled
me, but I wanted all of it inside me. I rolled sideways and rested my leg against his shoulder, and then he plunged his cock
entirely in.
Cialis generic
1398/04/2 20:29

Thanks a lot. Ample stuff!

cialis for sale in europa legalidad de comprar cialis cialis e hiv safe site to buy cialis online rezeptfrei cialis apotheke sialis cialis wir preise price cialis per pill precios de cialis generico costo in farmacia cialis
http://disflighto.strikingly.com/
1398/04/2 05:20

Kudos, I enjoy this!
cialis daily dose generic tarif cialis france look here cialis cheap canada wow look it cialis mexico cialis for daily use cialis daily reviews click now cialis from canada cialis patent expiration buy cialis sample pack cialis tadalafil online
http://napluni.strikingly.com/
1398/04/1 12:36

Nicely put, Cheers.
fast cialis online cialis generic availability price cialis per pill tadalafil price cialis per pill cialis para que sirve generic cialis review uk viagra vs cialis can i take cialis and ecstasy click here cialis daily uk
Cialis pills
1398/03/31 20:39

You actually mentioned that exceptionally well.
generic cialis 20mg uk cialis uk next day how does cialis work cialis vs viagra sublingual cialis online generic cialis soft gels cialis generisches kanada purchase once a day cialis interactions for cialis how does cialis work
http://snugidra.strikingly.com/
1398/03/31 04:58

You revealed this exceptionally well.
cialis 20mg prix en pharmacie cialis 5 mg buy original cialis tadalafil 10 mg cialis pills boards cialis flussig cialis generique cialis prezzo di mercato cialis usa cost cialis free trial
http://vertite.strikingly.com/
1398/03/30 11:45

Nicely put. Kudos.
click here take cialis dosagem ideal cialis wow look it cialis mexico cialis mit grapefruitsaft cialis 20mg preis cf tesco price cialis cialis 5 mg para diabeticos look here cialis cheap canada cialis patent expiration cialis professional from usa
buy cbd oil for pain
1398/03/30 11:22
Wonderful items from you, man. I've hqve in mind your stuff
prior to and you're just too wonderful. I really like what you've received righ here, certainly like what you're stating and the way in which during which you say it.
You make it entertaining and you continue to care for to stay it sensible.
I can not wait to reawd far more from you. This is really
a geat website.
Cialis generic
1398/03/29 17:53

Thank you. I value this.
cialis ahumada look here cialis order on line when will generic cialis be available cialis 20 mg cialis purchasing cialis therapie cilas sialis are there generic cialis cialis free trial
Generic cialis
1398/03/29 01:38

Superb posts, Thanks a lot!
cialis generika in deutschland kaufen generic cialis soft gels cialis in sconto free generic cialis cialis rezeptfrei tadalafil tablets cialis preise schweiz prices on cialis 10 mg cialis side effects dangers venta cialis en espaa
Cialis generic
1398/03/28 02:54

You stated that effectively.
cialis reviews cialis price in bangalore usa cialis online cialis for sale purchasing cialis on the internet wow cialis tadalafil 100mg enter site natural cialis buy cialis online legal buy cheap cialis in uk where cheapest cialis
Cialis pills
1398/03/27 12:09

Whoa plenty of superb info.
canadian drugs generic cialis cialis 5mg billiger cialis tadalafil weblink price cialis generico cialis mexico where to buy cialis in ontario ou trouver cialis sur le net acheter cialis kamagra cialis professional yohimbe cialis en mexico precio
how to take cialis pills
1398/03/26 22:08

You expressed that superbly!
cialis 20 mg cost cialis side effects dangers buy cialis sample pack cialis sicuro in linea cialis rckenschmerzen free generic cialis cialis 05 cialis pills price each cialis generico postepay cialis para que sirve
http://fiverca.strikingly.com/
1398/03/26 07:37

Many thanks, I like this.
wow look it cialis mexico low dose cialis blood pressure cialis 50 mg soft tab prescription doctor cialis cialis 100mg suppliers cialis 100 mg 30 tablet cialis side effects cialis generisches kanada generic cialis 20mg tablets cialis lowest price
Buy cialis
1398/03/25 03:39

This is nicely put. !
cialis dosage amounts if a woman takes a mans cialis trusted tabled cialis softabs cialis 5mg viagra vs cialis cialis from canada cost of cialis per pill cialis para que sirve callus cialis 5 mg effetti collateral
order cialis overnight
1398/03/24 13:35

You actually stated this perfectly.
cialis et insomni generic cialis 20mg uk cialis pills price each cialis diario compra what is cialis cialis tablets australia look here cialis order on line cialis generico lilly cialis 20 mg best price cialis super acti
חדרים להשכרה לפי שעה בתל אביב
1398/03/24 07:55
Index Search Villas and lofts for rental, search by region, find in a few
minutes a villa to rent by city, a number of rooms lofts and villas.
Be afraid of the wonderful pictures and data that they have to present you.
The website is a center for everyone the ads inside
http://imfusdo.strikingly.com/
1398/03/23 09:49

Helpful write ups. Appreciate it.
cialis 20mg preis cf cialis efficacit cuanto cuesta cialis yaho generic cialis pro generic cialis in vietnam fast cialis online prices on cialis 10 mg side effects of cialis the best choice cialis woman cialis sicuro in linea
cialis australian price
1398/03/22 19:38

Thank you, Great stuff.
legalidad de comprar cialis cialis online walgreens price for cialis callus cialis baratos compran uk acheter cialis meilleur pri cialis sale online low dose cialis blood pressure cialis generika in deutschland kaufen cialis online napol
http://cialisvie.com/
1398/03/20 17:47

Good write ups, Regards!
enter site very cheap cialis cilas generic cialis pill online generic cialis 20mg tablets cialis efficacit cialis canada on line cialis sicuro in linea cialis professional from usa cialis for daily use cost of cialis cvs
http://cialisvie.com/
1398/03/19 12:00

Nicely put, Appreciate it!
buy generic cialis cialis patent expiration effetti del cialis cialis herbs 200 cialis coupon cialis prezzo in linea basso 40 mg cialis what if i take rx cialis para comprar cialis canada on line cialis pills price each
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30